Paylaş:

Afyon Çimento’ya modern fabrika

Türkiye’nin önde gelen çimento ve yapı malzemeleri üreticilerinden ÇİMSA bünyesinde faaliyet gösteren Afyon Çimento, faaliyetlerini Halımoru Köyü’nde kuracağı modern teknolojilerle donatılmış yeni fabrikasında sürdürecek.

40 yılı aşkın deneyimi ve geniş ürün yelpazesiyle çimento ve yapı malzemeleri sektöründe fark yaratan ÇİMSA, 2012 yılında bünyesine kattığı Afyon Çimento’ya modern ve çağın gereklerini karşılayan bir tesis kazandırmak üzere yatırım yapıyor.

Afyon Çimento Fabrikası Taşınması ve Modernizasyonu’ Projesi kapsamında şehir dışında yeni ve modern bir fabrika kurmak üzere yatırım planlarını tamamladıklarını belirten Afyon Çimento Genel Müdürü Mutlu Doğruöz, “Yönetim Kurulumuz, Afyon Çimento Fabrikamızı modern teknolojilerle donatmak ve üretimimizi daha verimli hale getirmek amacıyla, fabrikamızı Halımoru Köyü’nde kuracağımız modern bir üretim tesisine taşıma kararı aldı” dedi.

1957 tarihinde işletmeye açılan, zaman içinde kapasite artırımı ve modernizasyon yatırımlarıyla yıllık 450.000 ton klinker, 550.000 ton’luk öğütme kapasitesine ulaşan tesisin, müşterilerin artan ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olduğunu dile getiren Doğruöz, yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırım bedeliyle kurulacak olan yeni fabrikanın 2016 yılı başında devreye girmesinin planlandığını söyledi.

Doğruöz, Afyon Çimento’nun, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de müşteri memnuniyetini üst seviyede tutmak, standartlara uygun, kaliteli ve güvenilir ürünler üretmek hedefi doğrultusunda faaliyetlerine devam edeceğini vurguladı.

Söz konusu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’nin 9. maddesi gereğince 16 Temmuz’da halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için ‘Halkın Katılımı Toplantısı’ yapıldı.

ÇİMSA hakkında

Türk sanayisinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan ÇİMSA, 1972 yılında kurulmuştur. ÇİMSA bugün, Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası, Ankara’da bulunan bir öğütme tesisi, Marmara Rota Limanı Çimento Paketleme tesisi ve Malatya Çimento Paketleme tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın ilk üç markasından biri olan ÇİMSA, Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Alicante (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento üreticisidir.

ÇİMSA, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

ÇİMSA, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türk çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir.

Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan ÇİMSA, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.