cimsa-logo
Paylaş:

Çimsa 2023’ün ilk yarısında cirosunu yıllık %51 artırarak 5,4 milyar TL’ye çıkardı

Sabancı Holding iştiraki Çimsa, yılın ilk yarısına ait finansal sonuçlarını açıkladı

Çimsa 2023’ün ilk yarısında cirosunu yıllık %51 artırarak 5,4 milyar TL’ye çıkardı

Sabancı Holding iştiraki Çimsa 2023’ün ilk 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

Yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre, cirosunu yüzde 51 artırarak 3,6 milyar TL’den 5,4 milyar TL’ye çıkardı.

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, ilk 6 aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Çimsa, cirosunu 5,4 milyar TL’ye; ana ortaklık net kârını ise 1,2 milyar TL’ye çıkardı.

Çimsa CEO’su Umut Zenar, şirketin ilk 6 aylık finansal sonuçlarını değerlendirirken şunları söyledi: “Attığımız operasyonel ve stratejik adımlarla tüm paydaşlarımız için değer yaratmaya devam ediyoruz. Yılın ilk yarısında yüksek kapasite kulanım oranı ve satış kanallarının etkin kullanımı ile birlikte enerji verimlilik yatırımları ve artan alternatif yakıt kullanımı ile geçen yılın aynı dönemine göre yükselen bir finansal performans sergilemiş olduk. Sürdürülebilirliği odağımıza alarak yürüttüğümüz faaliyetlerimizle BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ndeki ilk ve tek çimento şirketi olmaya devam etmemizin yanı sıra değer zincirimizdeki tüm paydaşlarımızı dahil eden bütünsel yaklaşımımız; finansal sonuçlarımıza pozitif olarak yansıyor.”

Sabancı Holding liderliğinde hayata geçirdikleri dekarbonizasyon projesi kapsamında 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını azaltma hedefleri olduğunu belirten Umut Zenar, “Bu hedefin önemli yapıtaşlarından biri olarak hayata geçirdiğimiz Afyon Atıktan Türetilmiş Yakıt Besleme Tesisi ile enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik hedeflerimize katkı anlamında önemli bir adım attık. Bu yatırımla yaklaşık 45 milyon ağacın yıllık karbon yakalama kapasitesine eş değer olan 46.200 ton karbondioksit salınımını engelliyoruz. Yine bu doğrultuda çok önemli bir gelişme olarak Bilim Temelli Hedefler Girişimi (Science Based Target Initiative)’ne verdiğimiz taahhüdün onaylanmasından büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Enerji verimliliği ve çeşitliliğinin, Çimsa’nın karbon nötr yolculuğunun önemli adımlarından birini oluşturduğunu vurgulayan Umut Zenar şu değerlendirmede bulundu: “Mevcut teknolojilerin optimizasyonunun yanında yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğimiz enerjiyi de artırmak için çalışıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi kullanım oranımız 2022’de %58,2 olarak gerçekleşirken 2030 yılında bu oranı %80’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz İspanya ve Afyon GES projelerimizin tüm dünyanın ortak sorunu olan emisyonların azaltılması konusuna büyük katkı sağlayacağını öngörüyoruz. İspanya GES projemiz 7,2 MW kurulu güce sahip olacak ve yılda yaklaşık 12 GWh elektrik üretecek. Tamamlanmak üzere olan Afyon GES projemiz ise 3.3 MW kurulu güce sahip olacak ve yıllık yaklaşık 4,2 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek”.

Düşük karbon ekonomisine geçişi sürdürülebilir ürünler kanalıyla da desteklediklerini dile getiren Umut Zenar, “Sektörümüzden beklentiler değişirken, global bir çimento şirketi olarak emisyon yoğunluğu düşük ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunan katma değeri yüksek ürünler geliştirmek için çalışıyoruz. Çimsa Formülhane’de geliştirdiğimiz yeni ürünümüz Flycrete havalimanlarının pist tamirlerinde hızlı donması ve direnci nedeniyle mükemmel çözüm sunuyor. Çimsa Süper Gri Çimento Ailesi’nin ürün gamında bulunan sürdürülebilir ürünlerden Çimsa Izo Power 42,5 klasik Portland çimentosuna oranla %15’e kadar, Çimsa Master Power ise %50’ye kadar karbon emisyonlarının azaltılmasını sağlıyor” dedi.

Çimsa Hakkında

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin’de kurulmuştur. Çimsa bugün yurtiçinde Mersin, Eskişehir, Afyonkarahisar’da bulunan 3 entegre fabrikası, yurdışında ise İspanya Bunol’de bulunan entegre çimento fabrikası, ABD’de bulunan çimento öğütme tesisi ve Almanya, İspanya, İtalya, İsrail ve KKTC’de bulunan terminalleri ile üretim ve satış faaliyetlerini yürütmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding’in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Sabancı Building Solutions B.V. aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Sabancı Building Solutions B.V. Hakkında

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding’in yapı malzemeleri portföyünü sürdürülebilir ürün ve çözümlerle gelişmiş coğrafyalarda büyütmeyi hedefliyor.

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding’in 2050 Net Sıfır taahhüdüne uygun bir şekilde ÇSY ilkelerine vurgu yaparak işletme satın almaları yoluyla mevcut portföyünü dönüştürecek.

Ayrıca şirket, ileri malzeme, dekarbonizasyon, dijitalleşme ve üretkenlik odaklı inşaat teknolojileri ekosistemine yaptığı yatırımlarla geleceği şekillendirmeye devam edecek.

Bilgi için:

Arzu Şener – arzu.sener@menailetisim.com – 0537 201 61 71

Mena Stratejik İletişim Danışmanlığı