çimsa
Paylaş:

Çimsa Afyon Hazır Beton Tesisi’ne Gold Sürdürülebilirlik Sertifikası

Sabancı Holding iştiraki Çimsa’nın Afyon Hazır Beton Tesisi, Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC) tarafından verilen gold seviye Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sürdürülebilirlik Sertifikası almaya hak kazandı. 

Dünyanın lider beyaz çimento oyuncularından Çimsa’nın Afyon Hazır Beton Tesisi, Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından yapılan denetim sonucunda, Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi’nin (CSC) gold seviye Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sürdürülebilirlik Sertifikası’nı almaya hak kazandı. Bu sertifika; yönetimsel, çevresel, sosyal ve ekonomik kriterleri sağlayan Çimsa Afyon Hazır Beton Tesisi’nin, üretici olarak kaynak kullanımı konusunda uluslararası normlara uygunluğunu da tescillemiş oldu.

Çimsa Gri Çimento Pazarlama&Satış Genel Müdür Yardımcısı Barış Karahüseyin, Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (CSC) tarafından verilen Kaynakların Sorumlu Kullanımı Sürdürülebilirlik Sertifikası’nı diğer tesislerine de kazandırmak için çalışmalara devam ettiklerini belirterek şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz Sabancı Topluluğu, 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarında ‘Net Sıfır’ seviyesine ulaşmayı amaçlıyor. Ayrıca “sıfır atık” hedefi ile de çalışmaya devam ederek, döngüsel iş modeli uygulamalarını artırıyor. Biz de Çimsa olarak sürdürülebilir bir yaşam için çevresel etkiyi azaltmak ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Kaynakların sorumlu kullanımı da sürdürülebilirlik hedeflerimizde yer alan konulardan biri. Döngüsel ekonomiye katkıda bulunmak için yılda 2000 ton atığın geri kazanımını sağlıyoruz. Her yıl yaklaşık 30.000 metreküp suyu geri dönüştürdük.  Farklı sanayi kurumlarının yaklaşık 40.000 ton atığını beton üretiminde kullandık. Bu çalışmalarımız ile sektörün öncü firmalarından biri olarak sektörün dönüşümüne katkı sağlamak istiyoruz.”