cimsa-logo
Paylaş:

Çimsa, BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’nde yer alan ilk ve tek çimento şirketi

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, BIST 50 Endeksi’nde en çok değer gören hisseler arasında yerini aldı. Ayrıca BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’nde yer alan ilk ve tek çimento şirketi olarak yerini korumaya devam etti.

Sabancı Holding iştiraki Çimsa başarılı sürdürülebilirlik ve hisse performansıyla, Borsa İstanbul BIST 50 Endeksi’nde en çok değer gören hisseler arasında yer almaya hak kazandı. 2017 yılından bu yana BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan Çimsa, BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’nde yer alan ilk ve tek çimento şirketi olarak yerini korumaya devam etti.

Sürdürülebilirlik odaklı yol haritası kapsamında atılan adımların ve gerçekleştirilen yatırımların BIST 50 Endeksine girmeye büyük katkı sağladığını belirten Çimsa CEO’su Umut Zenar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sürdürülebilirliği odağımıza alarak, operasyonlarımızda yarattığımız verimlilik; finansal sonuçlarımıza da pozitif yansımasını gösteriyor. Çimsa olarak, tüm paydaşlarımıza ek değer yaratmaya devam etmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. BIST 50 endeksinde en çok değer gören hisseler içinde yer almamız da çalışmalarımızın somut sonuçlarından biridir.”

Çimsa olarak, içinde yaşadığımız dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çalışıyoruz ve üzerimize düşeni yapıyoruz. Her yıl dünyada 4 milyar ton tüketilen ve ikamesi bulunmayan bir ürün olan çimentoda sürdürülebilirliği değer zincirimizi kapsayan geniş bir perspektifte ele alıyoruz.

Enerji verimliliği ve çeşitliliğinin, sürdürülebilirlik yolculuğunun önemli adımlarından birini oluşturduğunu vurgulayan Umut Zenar sözlerine şöyle devam etti:

“Mevcut teknolojilerin optimizasyonunun yanında yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğimiz enerjiyi de artırmak için çalışıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi kullanım oranımız 2022’de %58,2 olarak gerçekleşirken 2030 yılında bu oranı %80’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu konuda çok kıymetli yatırımlarımız var. İspanya Buñol Fabrikamızda 4.2 Milyon Euro’luk yatırımla güneş enerjisi santrali kuruyoruz. 14 futbol sahası büyüklüğünde 100 bin metrekare alan üzerinde 11 bin güneş panelinin kullanılacağı GES projesinin 2023 yılında aktif olarak devreye alınması ile fabrikamız enerji ihtiyacının %16’sını kendi kaynaklarından karşılıyor olacak. Ayrıca Afyon Fabrikamızdaki GES projesinin kurulumu ise bitmek üzere. 3.3 MW kurulu güce sahip olacak ve yıllık yaklaşık 4,2 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek santral aynı zamanda 3.000 hanenin yıllık elektrik ihtiyacına eş değer kapasitede olacak”.

Çimsa Hakkında

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin’de kurulmuştur. Çimsa bugün yurtiçinde Mersin, Eskişehir, Afyonkarahisar’da bulunan 3 entegre fabrikası, yurdışında ise İspanya Bunol’de bulunan entegre çimento fabrikası, ABD’de bulunan çimento öğütme tesisi ve Almanya, İspanya, İtalya ve KKTC’de bulunan terminalleri ile üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding’in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Sabancı Building Solutions B.V. aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Sabancı Building Solutions B.V. Hakkında

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding’in yapı malzemeleri portföyünü sürdürülebilir ürün ve çözümlerle gelişmiş coğrafyalarda büyütmeyi hedefliyor.

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding’in 2050 Net Sıfır taahhüdüne uygun bir şekilde ÇSY ilkelerine vurgu yaparak işletme satın almaları yoluyla mevcut portföyünü dönüştürecek.

Ayrıca şirket, ileri malzeme, dekarbonizasyon, dijitalleşme ve üretkenlik odaklı inşaat teknolojileri ekosistemine yaptığı yatırımlarla geleceği şekillendirmeye devam edecek.

Bilgi için:

Arzu Şener – arzu.sener@menailetisim.com – 0537 201 61 71

Mena Stratejik İletişim Danışmanlığı