çimsa
Paylaş:

Çimsa, Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi’ne katılan ilk Türk şirketi oldu…

Türkiye’nin önde gelen çimento ve yapı malzemeleri üreticilerinden Çimsa, tüm faaliyetlerine entegre ettiği sürdürülebilirlik anlayışı doğrultusunda, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD) himayesi altında faaliyet gösteren Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi’ne (CSI) katıldı. 

Tüm iş ve operasyonlarını sürdürülebilir gelecek hedefiyle gerçekleştiren Türkiye’nin önde gelen sanayi şirketlerinden Çimsa, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi’ne (CSI-CementSustainabilityInitiative) üye olarak, sürdürülebilirlik anlamında önemli bir adım attı.

Karlı bir şekilde büyürken yaşanabilir gelecek için sektöre öncülük etmeyi hedeflediklerini belirten Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, “40 yılı aşkın deneyimimiz, geniş ürün yelpazemiz, yenilikçi çalışanlarımız, insana ve çevreye saygılı yaklaşımımızla sektörümüzde fark yaratmaya odaklı olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu doğrultuda, sektörümüzde sürdürülebilir kalkınma konusunda kapsamlı çalışmalar yürüten CSI’ya üye ilk Türk çimento şirketi olmak, bizim için büyük önem taşıyor. Sürdürülebilirlik konularınındoğru bir şekilde anlaşılması ve yönetilmesinin sektörün kalkınması ve büyümesi için bir ön koşul olduğunun bilinci içinde çalışan CSI’nın bir parçası olarak, sürdürülebilir bir geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynakları verimli kullanmanın, atıkları enerji ve hammadde olarak geri kazanmanın,  yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmanın yol haritalarının önemli bir maddesini oluşturduğuna değinenHacıkamiloğlu, “Çimsa olarak, bu yolculuğa üç yıl önce çıktık. Her yıl sürdürülebilirlik raporu yayımlayarak; sosyal, çevresel ve ekonomik alanda kaydettiğimiz gelişmeyi kamuoyuyla paylaşıyoruz.  Bu yıl ise çok özel hedeflerimiz var. Ancak bununla da yetinmiyor, şimdi CSI’a üye olarak çok zorlayıcı çeşitli taahhütler veriyoruz. 3 yıl içinde ulaşmak istediğimiz noktayı şimdiden planlıyor ve bu hedefe ulaşmak için yoğun çalışmaya odaklanıyoruz” dedi.

CSI, dünya çimento üretiminin yaklaşık üçte birini temsil ediyor

Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi (CSI), 100’den fazla ülkede operasyona sahip olan önde gelen 25 çimento üreticisinin(Çimsadahil) katılımıyla gerçekleştirilen küresel bir girişimdir. CSI, dünya çimento üretiminin yaklaşık üçte birini temsil etmektedir.

Tüm CSI üyeleri, güçlü bir finansal performans ve buna eşdeğer sosyal ve çevresel sorumluluğa yönelik güçlü bir taahhüt aramaları nedeniyle, iş stratejileri ve faaliyetlerinde entegre sürdürülebilir kalkınma yer almaktadır. CSI, ulusal, bölgesel ve uluslararası seviyelerde sağlıklı bir bilgi paylaşımı süreci olmasını sağlamak üzere ulusal ve bölgesel çimento ticaret birlikleri ile ortaklaşa çalışmalar yürütmektedir. CSI, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD) bir girişimidir.

www.wbcsdcement.org

WBCSD, sürdürülebilir bir dünya için iş çözümleri oluşturuyor

Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) iş, toplum ve çevre için sürdürülebilir gelecek oluşturmak adına küresel iş toplumunu harekete geçiren ileri görüşlü şirketlerin yer aldığı ve CEO’lar seviyesinde yönetilen bir örgüttür.

Konsey, üyeleri ile birlikte yapıcı çözümler oluşturmak ve ortak eylemde bulunmak üzere saygı duyulan düşünce liderliği ve etkin savunma mekanizmasını uygulamaktadır. Ticaretin önde gelen savunucusu olarak paydaşlarıyla sahip olduğu güçlü ilişkilerden faydalanan Konsey, sürdürülebilir kalkınma çözümleri lehine görüşmelerin yapılmasına ve politikaların değiştirilmesine yardımcı olmaktadır.

WBCSD, tüm iş dünyasını, tüm kıtaları ve toplamda 7 trilyon Amerikan Dolarlık bir geliri temsil eden 200 üye şirketi için sürdürülebilir kalkınma konusunda en iyi uygulamaları paylaşmak ve statükoyu değiştiren yenilikçi araçlar geliştirmek üzere bir forum sağlamaktadır. Konsey, büyük bir çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerde yer alan 60 ulusal ve bölgesel iş konseyi ve ortak örgütten oluşan bir ağdan fayda sağlamaktadır.

www.wbcsd.org

Çimsa hakkında

Türk sanayisinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Çimsa, 1972 yılında kurulmuştur. Çimsa bugün, Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası, Ankara’da bulunan bir öğütme tesisi, Marmara Çimento Paketleme tesisi ve Malatya Çimento Paketleme tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın ilk üç markasından biri olan Çimsa, Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Alicante (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento üreticisidir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türk çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir.