Paylaş:

Çimsa, enflasyon muhasebesi ve işletme birleşmesi etkileri ile düzenlenmiş 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

Uluslararası Büyüme Yatırımları ile Adından Söz Ettiren Çimsa, 2023 Yılını Başarılı Finansal

Sonuçlar ile Tamamladı

Sabancı Holding iştiraki Çimsa’nın 2023 yılı finansal sonuçları ve karşılaştırmalı dönemleri, Sabancı Building Solutions  BV’deki hisse artışına istinaden, işletme birleşmesi etkilerini ve enflasyon muhasebesine uyumlu yeniden düzenleme etkilerini içermektedir. Yeniden düzenlenmiş finansal tablolara göre Çimsa’nın FAVÖK’ü %72 artış

ile 3.7 milyar TL gerçekleşmiştir.  2023 yılı net karı, bir önceki yılın varlık satış etkileri hariç tutulduğunda, %37 artış ile 3.1 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

Çimsa CEO’su Umut Zenar, “2023 yılını başarılı finansal sonuçlarla tamamladık. Geçtiğimiz Aralık ayında tamamlanan Sabancı Building Solutions paylarının %10,1’inin Çimsa’ya devri ile birlikte gerek yurt içi gerekse yurt dışı finansal performansımızı bütüncül olarak paydaşlarımızla ilk defa 2023 sene sonu finansalları ile paylaşmış olduk. Bu işlem ile birlikte Çimsa yaklaşık 20 milyar TL ciroya ulaştı. 2023 itibariyle ciromuzun yaklaşık %57’si yabancı para bazlı satışlardan  oluşmaktadır.

Türkiye’nin uluslararası markalarından biri olarak dünyada beyaz çimento ve CAC gibi katma değerli müşteriye özel ürünlerimizle ve sürdürülebilir büyüme hedefimizle küresel yolculuğumuza devam ediyoruz” dedi.

Umut Zenar, Çimsa’nın beyaz çimento ve CAC (Kalsiyum Alüminat Çimento) alanında dünyanın lider şirketlerinden biri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Kendi hammadde sahalarımızdan sağladığımız kaynaklar ile ürettiğimiz CAC ürün ailemizde Mersin fabrikamızda 45 milyon dolarlık yatırımla gerçekleştirilen yeni üretim tesisimizi, deneme üretimi ve test süreçlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından devreye aldık. Bu yeni tesisle CAC klinkeri üretim kapasitemizi 2 katına çıkartarak, global pazarın en büyük üçüncü CAC üreticisi konumuna yerleştik. Çimsa olarak hedefimiz ileri teknoloji yapı malzemeleri şirketine dönüşmektir. Bu kapsamda CAC ürün ailemiz bir köprü vazifesi görüyor. Türkiye’nin tek CAC üreticisi olarak artan üretim kapasitemizi en verimli şekilde değerlendirebilmek için CAC ve katma değerli ürün müşterilerimize Münih’teki Sabancı Teknoloji Merkezi’nden doğrudan ulaşacağız. Ayrıca, teknik destek ihtiyacını da bu merkezle karşılayarak, sektördeki ihtiyaçlara özel çözümler sunmaya devam edeceğiz. CAC ve katma değerli ürünlerle, pazarlara daha yakın olacak, bu ürünleri kullanacak müşterilere doğrudan ulaşarak daha etkin bir hizmet sunacağız”.

Son üç yıldır operasyonlarını optimize etmeye ve yerinde üretim yetkinliğini arttırarak pazara ve müşterilere yakın olmaya odaklandıklarını belirten Zenar, “Bu kapsamda yılda ortalama 600 bin ton öğütme kapasitesine sahip olacak ABD gri çimento öğütme tesisi yatırımımızın yanı sıra, yine operasyonlarımızı ülkemiz sınırları dışına taşıyacak ve şirketimizi faaliyette olduğu pazarların önemli birer oyuncusu yapacak yeni yatırım fırsatlarına odaklanmayı sürdürüyoruz” dedi.

Çimsa Hakkında

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin’de kurulmuştur. Çimsa bugün yurtiçinde Mersin, Eskişehir, Afyonkarahisar’da bulunan 3 entegre fabrikası, yurdışında ise İspanya Bunol’de bulunan entegre çimento fabrikası, ABD’de bulunan çimento öğütme tesisi ve Almanya, İspanya, İtalya ve KKTC’de bulunan terminalleri ile üretim faaliyetlerini yürütmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding’in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Sabancı Building Solutions B.V. aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Sabancı Building Solutions Hakkında

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding’in yapı malzemeleri portföyünü sürdürülebilir ürün ve çözümlerle gelişmiş coğrafyalarda büyütmeyi hedefliyor.

Sabancı Building Solutions, Sabancı Holding’in 2050 Net Sıfır taahhüdüne uygun bir şekilde ÇSY ilkelerine vurgu yaparak işletme satın almaları yoluyla mevcut portföyünü dönüştürecek.

Ayrıca şirket, ileri malzeme, dekarbonizasyon, dijitalleşme ve üretkenlik odaklı inşaat teknolojileri ekosistemine yaptığı yatırımlarla geleceği şekillendirmeye devam edecek.