Paylaş:

Çimsa, Eskişehirliler ile 11 ayın Sultanı Ramazanı karşıladı

Türkiye’nin Sabancı’sından aldığı vizyon ve güç ile 46 senedir sürdürülebilir ve karlı büyüme hedefiyle hareket eden Çimsa, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi işbirliğiyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da halk iftarı gerçekleştirdi. 22 Mayıs akşamı yaklaşık 2000 kişinin katılımıyla düzenlenen iftar yemeğinde Çukurhisar Mahallesi sakinleri, Çimsa yöneticileri ve iş ortakları bir arada oruçlarını açarak, Ramazan’ın bereketini paylaştılar.

Yurt içi ve yurt dışı yatırımları, AR-GE çalışmaları ve sürdürülebilirlik vizyonu ile sektöre öncülük eden Çimsa, Eskişehir Fabrikası’nda yürüttüğü beyaz çimento yatırımını tamamlayarak, I. Üretim hattının hem gri hem beyaz klinker üretebilecek şekilde modifikasyonunu tamamladı. Bu yatırım neticesinde, fabrikanın yıllık beyaz klinker üretim kapasitesi 415 bin tona yükselerek, Mersin Fabrikası’nın mevcut üretimiyle birlikte 1 milyon 565 tona ulaşacak ve Çimsa’nın küresel arenadaki öncü beyaz çimento üreticisi kimliği daha da güçlenecektir.

Çimsa Eskişehir Fabrikası, Türkiye’nin alternatif yakıt kullanım oranı en yüksek çimento tesisi olarak da sektörde öne çıkmaktadır. 2017 yılında fabrikanın 2. fırınında 76,264 ton atıktan üretilen yakıt birlikte yakılarak, kullanım oranı %36,8’e yükselmiştir. Bu sayede Çimsa, atıklardan doğan çevresel etkilerin en aza indirilmesine ve sağladığı enerji geri kazanımı oranı ile döngüsel ekonomi prensiplerine katkıda bulunmaktadır.