Paylaş:

Çimsa ev sahipliğinde “2016 Türkiye ve Dünya Ekonomik Görünümü” başlıklı toplantı Kapadokya’da düzenlendi

Türkiye’nin önde gelen çimento ve yapı malzemeleri üreticilerinden Çimsa, “2016 Türkiye ve Dünya Ekonomik Görünümü” toplantısını Kapadokya’da düzenledi.

Gri çimentonun yanı sıra beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye’de çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük eden Çimsa, ‘2016 Türkiye ve Dünya Ekonomik Görünümü’ toplantısı düzenledi. Ekonomik dengeler açısından yeni bir döneme girileceği beklentisiyle karşılanacak 2016 yılı öncesinde Kapadokya düzenlenen toplantıya, Çimsa’nın Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Aksaray’dan iş ortakları katıldı. Bloomberg HT Ekonomi Koordinatörü Gökhan Şen, toplantıda gelecek yıla ışık tutarken, sunumunun ardından 2016’ya dair ekonomide merak edilen soruları cevapladı.

Gökhan Şen,2015 yılı ve öncesi dönemde Dünya ve Türkiye piyasalarındaki gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda, 2016 ekonomi görünümüne de ilişkin görüşlerini paylaştı. Şen, “2016’ya girerken dünyada büyüme hala zayıf, emtia fiyatları oldukça depresif seviyelerde ancak güçlü ABD ekonomisine güvenen Fed faiz artırım yolunda. Türkiye ise gelişen ülkeler liginde bu ortama nispeten iyi ayak uyduran ülkelerden biri. Jeopolitik problemler ise yakın vadede en büyük risk unsuru olarak görülüyor’ dedi. 2016 yılında birçok gelişen ülkenin yatırım yapılabilir kredi notlarının izleneceğini görüyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu ligde yerini koruyabilmesi ve sürdürülebilir büyümeyi sağlayabilmesi için mutlaka reformlara ihtiyacı var. Bu sebeple 2016 oldukça kritik bir yıl olacak” değerlendirmesinde bulundu.