Paylaş:

ÇİMSA satışlarını üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre % 10 arttırdı.51 milyon TL kâr elde etti.

2013 yılı üçüncü çeyrek rakamlarını açıklayan Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ÇİMSA), geçen yılın aynı dönemine göre satışlarını %10 arttırdı. 2012 yılının üçüncü çeyreğinde 37 milyon TL kâr elde eden ÇİMSA’nın, 2013 üçüncü çeyrek kârı ise 51 milyon TL olarak gerçekleşti.

Çimento ve yapı malzemeleri sektöründe 40 yılı aşkın süredir fark yaratan çalışmalara imza atan ÇİMSA, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yıla göre %10 artış ile 270 milyon TL ciro ve 51 Milyon TL kâr elde etti. ÇİMSA’nın dokuz aylık cirosu 739 milyon TL’ye;  9 aylık yatırım harcaması toplamı ise aynı dönemde 40 Milyon TL’ye ulaştı.

Gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle Türk çimento sektörüne yenilikçi bir bakış açısı kazandıran ÇİMSA, beyaz çimento alanında dünyanın ilk üç şirketi arasında yer alıyor.

ÇİMSA, CSI’a katılan ilk Türk şirketi 

ÇİMSA’nın, sektörün önemli bir oyuncusu olarak daha yaşanabilir dünya için de sorumluluk üstlendiğini vurgulayan Hacıkamiloğlu, bu kapsamda 3. çeyrek dönem itibarıyla sektörde sürdürülebilir kalkınma konusunda kapsamlı çalışmalar yürüten Çimento Sürdürülebilirlik Girişimi’ne (CSI) üye olan ilk Türk şirketi unvanını kazandıklarını söyledi:

“Türkiye çimento sektörü hızla çevreci yatırımlarını artırıyor. Bizde ÇİMSA olarak sürdürülebilirliği şirketimizin her aşamadaki fonksiyonlarına entegre etmek yönünde kararlı bir şekilde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımız sayesinde sürdürülebilirlik konusunda önemli bir platform olan CSI’a üye olmaya hak kazandık. Bu, içinde bulunduğumuz sektör dinamikleri açısından bakıldığında sürdürülebilirlik anlamında önemli ve öncü bir adım. Sürdürülebilirlik konularının doğru bir şekilde anlaşılması ve yönetilmesinin sektörün büyümesi için bir ön koşul olduğunun bilinciyle çalışan CSI’nın bir parçası olarak, sürdürülebilir geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğiz.Bu doğrultuda, gelecek nesillerin ihtiyacı olan yaşam alanları ve gerekli altyapının tesisi için bugün olduğu gibi gelecek için de sorumluluk taşıdığımızın bilinciyle hareket edeceğiz.”

Çimsa hakkında

Türk sanayisinin önde gelen kuruluşları arasında yer alan Çimsa, 1972 yılında kurulmuştur. Çimsa bugün, Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde ve Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası, Ankara’da bulunan bir öğütme tesisi, Marmara terminali ve Malatya Çimento Paketleme tesisiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beyaz çimento alanında dünyanın ilk üç markasından biri olan Çimsa, Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya), Sevilla ve Alicante (İspanya), Gazimagusa (KKTC), Köstence (Romanya) ve Novorossiysk’de (Rusya) bulunan terminalleriyle uluslararası bir çimento üreticisidir.

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır.

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum alüminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türk çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir.

Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.