Paylaş:

Çimsa, Türkiye çimento sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi Formülhane’yi hayata geçirdi

Sabancı Holding iştiraki olan, yenilikçi vizyonu ve örnek uygulamalarıyla Türkiye çimento sektörüne öncülük eden Çimsa, 2000 yılında Mersin’de kurduğu Ar-Ge Merkezi Formülhane’nin T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmesiyle kendi sektöründe yine bir ilki gerçekleştirdi.

Çimsa, faaliyette olduğu 45 yıldır katma değeri yüksek ve özel ihtiyaçlara yönelik farklı ürünler ile uygulamalar geliştirmek amacıyla inovasyona yatırım yapmayı ilke edinerek, çimento ve yapı sektörünün trendlerine ve dinamiklerine yön vermeyi hedefleyen çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. İnovasyonu, rekabet üstünlüğü sağlamak açısından stratejik bir araç olarak benimseyen Çimsa, geliştirdiği ürün ve hizmetlerle yaşam kalitesinin ve çevrenin iyileştirilmesine katkı sağlıyor.

Çimsa’nın Ar-Ge Merkezi Formülhane’de düzenlenen basın toplantısında şirketin sektördeki güçlü konumunu sağlayan unsurların başında Ar-Ge faaliyetlerine verilen önemin yer aldığını ifade eden Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, “Piyasanın her aktörü, global şartlarda sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için teknolojik trendleri yakalamalı ve her zaman inovatif çözümlerin bir parçası olmalıdır. Bizler, birleştirici ve güçlü bir ürün olan çimentoya hayat veriyoruz. Bu süreçte, bir sanayici olmanın ötesine geçiyor ve ülkemize değer katıyoruz. Çimsa’yı rakiplerinden ayıran faktörlerin başında araştırmaya, sorgulamaya, gelişmeye, yenilenmeye ve değişmeye ayırdığımız kaynak ve yaptığımız yatırımlar geliyor. 2000 yılında Mersin’de kurduğumuz ve 28 Şubat 2017 tarihinde, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın denetimiyle tescillenen Ar-Ge Merkezimiz Formülhane’de, faaliyet gösterdiğimiz pazarların talep ve beklentilerini baz alarak, en yeni ve faydalı ürünleri geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Çimsa Ar-Ge, İnovasyon ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Önder Kırca, konuşmasında Formülhane’de gerçekleşen çalışmalar neticesinde beyaz çimento ve özel ürünlerle Çimsa’nın bir dünya markası olduğuna vurgu yaparak “Türkiye’nin ilk beyaz çimento üreticisi olmamızın yanı sıra, Formülhane’de geliştirdiğimiz, Kalsiyum Alüminat Çimentosu, Kendini Temizleyen Çimento ve Anti Bakteriyel Çimento gibi özel ürünlerimizle, portföyümüzü genişletiyor ve sektöre yenilikçi yaklaşımlar sunuyoruz.” dedi. Kırca, “Türkiye’de bir ilk olan Ar-Ge Merkezimiz Formülhane aracılığıyla gerek yurt içinde gerek yurt dışında bulunan müşterilerimize kesintisiz hizmet sağlıyoruz. Merkezimizde katma değeri yüksek, son kullanıcıda fark yaratan yeni ürün geliştirme programları, satış destek hizmetleri, laboratuvar desteği ile beraber, çimento sektörünün gelişiminde rol oynayacak değer yaratıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz müşteri çalışmaları ile müşterilerimizden elde ettiğimiz bilgiyi yine müşteri odaklı ürünler geliştirmek ve çimento üretim prosesimizi bu doğrultuda geliştirmek için kullanıyoruz. Çimsa olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye ve inovatif çözümlerle sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerine devam etti.