çimsa
Paylaş:

Çimsa Yapı Kimyasalları Semineri ile Sektörün Nabzını Tutuyor

Sabancı Topluluğu’nun global markalarından Çimsa, gelenekselleşen Yapı Kimyasalları Semineri’nin altıncısını yoğun bir katılımla online olarak gerçekleştirdi. 

Çimento ve yapı malzemeleri sektöründe Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla fark yaratan Çimsa, iş ortakları ve akademisyenler ile birlikte sektörün geleceğine ışık tutmak adına mevcut durumu, trendleri, sorunları ve çözümlerini ele aldığı Yapı Kimyasalları Semineri’nin altıncısını online olarak gerçekleştirdi. Yüksek katılımın olduğu seminerde yapı kimyasalları sektöründeki gelişmeler, inovatif uygulamalar hakkında bilgi verildi, sektörün sorunları tartışıldı.

Çimsa Beyaz Çimento Pazarlama&Satış Genel Müdür Yardımcısı Onur Yazgan seminer açılışında yaptığı konuşmada, “Çimsa olarak Avrupa ve Kuzey Amerika’da bulunan üretim tesislerimizle global faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu çerçevede, 2021 yılında da uluslararası yatırımlar yaparak global arenadaki varlığımızı daha da güçlendirdik. Sabancı Holding ve Çimsa iştiraki Cimsa Sabancı Cement BV ile, İspanya Valensiya’daki, Buñol fabrikasını 155,2 milyon dolara devraldık. Bunun sonucunda Çimsa olarak attığımız bu adımla uluslararası yatırım ağımızı genişlettik ve dünyada beyaz çimento üretiminde lider markalar arasına girdik.  Tamamladığımız bu başarılı entegrasyon sonrası, Türkiye’de 50 yıldır inşa ettiğimiz çimento üretim yetkinliklerimizi uluslararası pazara taşıyabileceğiz.” dedi. 

Katma değerli ürünler ile AR-GE ve inovasyon alanında sektöre öncülük ettiklerinin altını çizen Yazgan, sözlerine şöyle devam etti: “Çimsa’yı hızla değişen dünyaya entegre etmeyi öngören stratejik hedeflerimiz doğrultusunda ürün çeşitliliğimizi geliştirmek, katma değerli ve sürdürülebilir ürünlerin portföyümüzdeki payını artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Katma değerli ürünlerimiz ile AR-GE ve inovasyon alanında sektöre öncülük ediyoruz.”

Formülhane, yapı sektörüne yön veren ürünler geliştirmeye devam ediyor

Yazgan “Mersin Fabrikamızda yer alan, çimento sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezi Formülhane’de gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile iş ortaklarımıza inovatif, rekabetçi ve çevreci ürünler sunuyoruz. Formülhane’de son 5 senede 35 adet Ar-Ge projesi tamamladık. Tamamlanmış olan 35 projeden bugüne kadar 2’sini ticarileştirerek ürün portföyümüze ekledik. Formülhane, bir inovasyon üssü olarak faaliyet göstermeye ve yapı kimyasalları sektörüne yön veren ürünler geliştirerek dünyada da topluluğumuzu başarıyla temsil etmeye devam edecek.”

İhtiyaçlara uygun çözümler sunuyoruz

Beyaz ve Kalsiyum Alüminat Çimentosu’ndaki geniş ürün yelpazesi ile farklı segmentlere hitap eden ürün ve hizmetler sağladıklarını belirten Yazgan “İş ortaklarımızın ihtiyaçlarına özel çözümler sunan yeni ürünler geliştiriyoruz. Böylece iş ortaklarımıza ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmuş oluyoruz.” dedi.

Çimsa Hakkında

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin’de kurulmuştur. Çimsa bugün Mersin, Eskişehir, Kayseri, Niğde, Afyonkarahisar’da bulunan 5 entegre fabrikası ve Ankara’da bulunan öğütme tesisiyle üretim faaliyetlerini yürütmektedir. 

Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding’in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Cimsa Sabanci Cement BV aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir. 

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır. 

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum aluminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Çimsa Sabancı Cement Bv Hakkında

Sabancı Holding ve Çimsa’nın operasyonel ve finansal güçlerini birleştirerek global beyaz çimento pazarında lider bir oyuncu olma ve buna ilişkin daha verimli ve güçlü bir platform yaratma hedefi doğrultusunda; Sabancı Holding’in %60, Çimsa’nın %40 oranında sermayesine katıldığı Hollanda’da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV unvanlı şirket Kasım 2020’de kurulmuştur. 

Cimsa Sabanci Cement BV, bünyesine yeni kattığı Valensiya (İspanya)’daki beyaz çimento fabrikası, Houston (ABD)’de bulunan öğütme tesisi ve Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya) ve Sevilla (İspanya)’da bulunan terminalleri ile uluslararası bir beyaz çimento oyuncusu haline gelmiştir.

Bilgi için: 

Arzu Şener – arzu.sener@menailetisim.com – 0537 201 61 71

Mena Stratejik İletişim Danışmanlığı