Paylaş:

Çimsa “Yaz Çocukları” Niğde’de 6. yılını tamamladı

Çimsa’nın en dinamik Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ‘Yaz Çocukları’ bu yıl da Niğde’de başarıyla tamamlandı. 2011 yılında Niğde Fabrika çalışan çocuklarının katılımıyla hayata geçirilen projeye, 6 yılda 265’i Niğde’nin Kolsuz, Çarıklı, Yeşilova ve Hüsniye köylerinden olmak üzere 595 çocuk katıldı.

Çimsa’nın Niğde’de 6. yılını tamamlayan ve bugüne kadar 595 çocuğun katıldığı ‘Yaz Çocukları’ sosyal sorumluluk projesinde, 7-12 yaş arası çocukların yaz aylarını hem eğlenceli hem de eğitici faaliyetlerle geçirmeleri amaçlanıyor. Çimsa Yaz Çocukları projesinde her yıl yaz döneminde Niğde Fabrika çalışanlarının çocukları ve çevre köylerden katılan 7-8, 9-10 ve 11-12 yaş aralığındaki çocuklar için ayrı ayrı eğitim programları hazırlanıyor. Üç ayrı dönemde gerçekleşen ‘Yaz Çocukları’ projesinin eğitim içeriği uzman psikologlar ve spor eğitmenleri tarafından oluşturuluyor. Çimsa ‘Yaz Çocukları’ projesi ile 2016 yılında Niğde ve Mersin Fabrikaları’nda 157 çocuk eğitim aldı.

Yaz Çocuklarında her yıl yeni bir tema belirleniyor.

Her yıl yeni bir tema belirlenerek devam eden ‘Yaz Çocukları’nın bu yılki teması ‘Geri Dönüşüm’ oldu. Çocuklar, Niğde Üniversitesi işbirliği ile bir günlerini Niğde Çocuk Üniversitesi’nde geçirdiler. Geri dönüşüm hakkında eğlenceli eğitimler alan çocuklar, edindikleri bilgiler ışığında kendi deneyimlerini gerçekleştirdi. Eğitim boyunca atık pet şişeleri biriktiren çocuklar, bu pet şişelerden evlerinde kullanabilecekleri eşyalar yaptı. Üniversite’nin birçok bölümünü ziyaret eden çocuklar için atık yağlardan kendi sabunlarını yapmak ve güneş enerjisi ile çalışan arabaları gözlemlemek en heyecanlı anları oluşturdu.

İkişer haftalık dönemlerle gerçekleştirilen programda Yaz Çocukları, drama, yaratıcı yazarlık, basketbol ve voleybol saatlerinde zihinsel ve fiziksel gelişimlerini destekleyen birçok etkinlikte yer aldı. Etkinlikler çocukların özgüvenlerini, problem çözme ve iletişim becerilerini, fiziksel yapılarını güçlendirmeye yönelik tasarlandı.

Sertifika törenine veliler de katıldı

Programın son gününde sertifika töreni düzenlendi. Velilerin de katılımıyla gerçekleşen törende eğitmenler, ‘Yaz Çocukları’ projesinin etkilerini, eğitim süresince yaşanan deneyimleri, çekilen video ve fotoğraflar ile velilere aktardı. Veliler, uzmanlardan çocuk gelişimi hakkında görüşler aldı. Çocuklar mutluluklarını, “Burası çok mutlu bir yer.” diyerek ifade etti.

Her yıl daha fazla çocuğu kapsayan proje sayesinde Çimsa, önümüzdeki yıl projeyi Mersin ve Niğde’nin dışında farklı illere de taşımayı hedefliyor.