Paylaş:

Çimsa “Yaz Çocukları” projesi ile toplam 742 çocuğa ulaştı

Çimsa’nın, 7-12 yaş arası çocukların eğitimlerine yaz aylarında da devam etmelerini amaçlayan “Yaz Çocukları” kurumsal sosyal sorumluluk projesi Mersin’de 2. yılını tamamlarken, Niğde’de 7. yılını tamamladı. Uzman eğitmenler, Niğde’deki 3 dönemde 121 çocuğun, 2011 yılından bu güne kadar ise toplam 742 çocuğun sosyal, kültürel, fiziksel ve duygusal gelişimine katkı sağladı. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) işbirliği ile ‘Yaz Çocukları’nın temel becerileri kapsamında her geçen gün önemi artan finansal okuryazarlık konusunda bilinçlenmeleri sağlandı.

Sabancı iştiraki olan Çimsa tarafından 2011 yılından itibaren her yaz Niğde Fabrikası’nda gerçekleştirilen ‘Yaz Çocukları’ kurumsal sosyal sorumluluk projesi, bu yıl 7. kez gerçekleşti. Çocukların eğlenirken öğrenmelerinin ve yaz tatilinde de eğitici faaliyetlerden uzak kalmamalarının amaçlandığı proje, Çimsa Niğde Fabrikası çalışanlarının çocukları ve civar köylerden katılan 7-12 yaş arası çocuklara yönelik gerçekleştirildi. 7-8, 9-10 ve 11-12 yaş grupları için ayrı ayrı hazırlanan eğitim programları ile ‘Yaz Çocukları’ projesi tamamlandı. Eğitim içeriğinin uzman psikologlar ve spor eğitmenleri tarafından oluşturulduğu projede 2017 yılında, Niğde’de 121 çocuğa, projenin başlangıcından itibaren ise toplam 742 çocuğa ulaşıldı.

Çimsa, “Yaz Çocukları”nın geleceğine katkı sağlıyor

Çimsa ‘Yaz Çocukları’, yaş gruplarına özel olarak hazırlanan basketbol, voleybol, koordinasyon, yaratıcı drama, yaratıcı dans, ritim ve algı-dikkat çalışmalarının yanı sıra Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde bir günlerini geçirerek, eğitimin önemi ve üniversitelerin eğitimdeki rolü hakkında bilgi sahibi oldu. Kimya laboratuvarında deneyler gerçekleştiren, Ziraat Fakültesi’nde suyun ve çevreyi korumanın önemini uygulamalı öğrenme fırsatı yakalayan ‘Yaz Çocukları’, başlangıç seviyesinde İngilizce eğitimi almanın yanı sıra, enstrümanlar hakkında temel bilgiler edinerek, birlikte şarkı söyleme fırsatı buldu.

“Yaz Çocukları” için FODER ile anlamlı işbirliği

Gerek ülkemizde gerek küresel ölçekte gün geçtikçe önem kazanan Finansal Okuryazarlık konusu,  ‘Yaz Çocukları’ projesinin önemli bir ayağını oluşturdu. FODER işbirliğiyle gerçekleştirilen Finansal Okuryazarlık’ eğitimi ile çocuklar; “İstek-İhtiyaç, Birikim, Tasarruf, Bütçe” gibi finansal kavramları uygulamalı şekilde öğrenerek, geleceklerine yatırım yapma imkânı buldu.

Niğde Valisi Sayın Yılmaz Şimşek, Çimsa ‘Yaz Çocukları’nı ziyaret etti

Niğde Valisi Sayın Yılmaz Şimşek, eğitim alan ‘Yaz Çocukları’nı yerinde ziyaret ederek, çocuklarla bir araya geldiği kahvaltı etkinliğinde proje hakkında bilgi aldı ve çocukların deneyimlerini dinledi. Eğitimlerin son gününde düzenlenen sertifika töreninde ise, ‘Yaz Çocukları’ heyecanla hazırladıkları dönem sonu gösterisini velilere sunma fırsatı buldu. Veliler, uzmanlardan çocuk gelişimi hakkında görüşler aldı.