Paylaş:

Çimsa’dan 16. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali’ne Önemli Destek

Çimsa, Marmara Denizi’nde yaşanan kirlenmeye dikkat çekmek için Türk Balıkadamlar Spor Kulübü (TBK) öncülüğünde düzenlenen 16.Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali’ne bu yıl da katkı sağladı. Festival, 1-4 Eylül tarihleri arasında Türk Balıkadamlar Kulübü Caddebostan Sahili Tesisleri’nde ve Caddebostan Festival Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirildi.

Çimsa’nın da katıldığı festivalde, çeşitli sergi, gösteri, belgesel gösterimleri, yarışmalar, söyleşiler, seminerler, atölye çalışmaları, ustaya saygı ve anma geceleri gibi bilimsel, sanatsal ve sportif alanda farklı etkinlikler yapıldı. Düzenlenen ulusal ve uluslararası yarışmalarda sualtı yaşamına dair fotoğraf ve videolar aracılığıyla iki farklı disiplinde önemli bir görsel hafıza oluşmasına katkı sağladı. Festival, Sualtı dünyasına önemli katkılarda bulunmuş, deniz tutkunu merhum iş adamı Mustafa V. Koç’a ithaf edildi.

Kadıköy Belediyesi, Çimsa ve Enerjisa’nın ana sponsorluğunda düzenlenen 16. Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali’ne, çevre, sualtı ve görüntüleme alanlarında değerli projelere imza atan yurt içi ve yurt dışından çok sayıda fotoğrafçı, film ve belgesel yönetmeni, araştırmacı ve akademisyen katıldı. Çimsa’nın da değerleri arasında yer alan sürdürülebilirlik bakış açısı ile çekilen fotoğraflar sergilenerek başta Marmara Denizi olmak üzere, denizlerde yaşayan canlılara ve deniz kirliliğine dikkat çekildi.

Festival’de, fotoğraf eğitimi, resim atölyesi, sualtı canlılarının tanıtımı gibi çocuklara yönelik gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleriyle deniz kültürü ve sevgisinin küçük yaşlarda kazandırılması hedeflendi.

Marmara Denizi’nin altındaki saklı yaşam

Çimsa’nın destekçisi olduğu festival kapsamında düzenlenen 23. Marmara Fotoğraf ve Video Yarışması’nda, Marmara Denizi’nde saklı olan güzellikler yapılan dalışlarla Türkiye’nin en iyi sanatçıları tarafından görüntülendi.

Çevreye duyarlı çalışmalar yapan, girişimlerde bulunan ve gündeme getiren kişilerin sarf ettikleri emeği onurlandırmak amacıyla ‘Denizlere Dost Çevre Ödülleri’ verildi.