cimsa-logo
Paylaş:

Çimsa’ya Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde  Karbon Yönetimi Ödülü

Sabancı Topluluğu’nun global markalarından Çimsa, Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde “Karbon Yönetimi” kategorisinde ödül kazandı.

Sabancı iştiraki Çimsa, 9 yıldır düzenlenen ve sürdürülebilirlik alanında yer alan projelerin geniş kitleler ile paylaşılmasını ve birçok kuruma rol model olmasını sağlayan Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde “Karbon Yönetimi” kategorisinde ödül kazandı. 

Böyle bir ödülü almaktan gurur duyduklarını belirten Çimsa CEO’su Umut Zenar şu değerlendirmeyi yaptı: “Sürdürülebilirlik alanında böyle bir projede ödül kazanmaktan mutluluk duyuyoruz. Çimsa olarak, içinde yaşadığımız dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek, diğer canlılarla uyumlu bir şekilde yaşamak için katkıda bulunuyor, üzerimize düşeni yapıyoruz. Özellikle sürdürülebilirlik konusunu çevremize ve toplumumuza olan sorumluluğumuz bilinciyle, ana stratejimizin bir parçası olarak ele alıyoruz. Ar-Ge ekibimiz çevreye daha az zarar veren, sürdürülebilir, katma değerli alternatif ürünler ortaya koymak için çalışmaya devam ediyor”.

Çimsa’da ödüle layık görülen karbon yönetimi konusunda yürütülen projeler hakkında da bilgi veren Umut Zenar şunları söyledi: “Parçası olduğumuz Sabancı Holding tarafından verilen 2050 yılı karbon nötr taahhüdüne istinaden tüm operasyonlarımızı düşük karbon ekonomisine geçirecek çözümlere odaklanmaya başladık. Üretim operasyonuna dahil olan hammadde, yakıt gibi ana girdilerin seçimi, enerji verimliliği çalışmaları, yeni ürün geliştirme süreçleri ve AR-GE projeleriyle pazarda yer alacak ürünlerin dönüştürülmesi dahil büyük bir açıdan konuyu ele alıyoruz. Çok yönlü sürdürülebilirlik stratejimiz ile iklim krizinin çözümüne dikkatle eğiliyor, emisyonları ölçüp izliyoruz. Bu emisyonların azaltılmasına dair 2025-2030 aksiyon planlarımız üzerinde çalışıyoruz. “From Grey to Green” tüm değer zincirimizin karbon nötr dönüşümüne dair yol haritamızı içeriyor. Proje, Çimsa’nın düşük karbon ekonomisine geçişte tüm emisyon türlerini sıfırlamak için değer zincirindeki tüm süreç ve departmanları dahil ederek belirlediği ana yol haritasını kapsıyor”.

Çimsa Hakkında

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, 1972 yılında Mersin’de kurulmuştur. Çimsa bugün Mersin, Eskişehir,  Afyonkarahisar’da bulunan 3 entegre fabrikası ile üretim faaliyetlerini yürütmektedir. 

Beyaz çimento alanında dünyanın lider markalarından biri olan Çimsa; operasyonel kabiliyetini ana hissedarı Sabancı Holding’in finansal gücü ile birleştirerek oluşturduğu Cimsa Sabanci Cement BV aracılığıyla uluslararası alandaki operasyonlarını sürdürmektedir. 

Çimsa, pazar odaklı yaklaşımı ve geniş dağıtım ağıyla müşterilerinin ürün ve hizmet ihtiyaçlarını eksiksiz ve zamanında karşılamaktadır. Paydaşlarının güvenilir bir iş ortağı olarak, gelecek nesillere uzanacak yaşam alanları ve altyapıları için gerekli malzemeleri sağlamaktadır. 

Çimsa, gri çimentonun yanı sıra ürettiği beyaz çimento ve kalsiyum aluminat çimentosu gibi özel ürünlerle de inovasyon konusunda Türkiye çimento ve yapı malzemeleri sektörüne öncülük etmektedir. Tüm paydaşlarına değer yaratan ve karlı büyümeye odaklanan Çimsa, bunu gelecekte de sürdürmeyi hedeflemektedir.

Çimsa Sabancı Cement Bv Hakkında

Sabancı Holding ve Çimsa’nın operasyonel ve finansal güçlerini birleştirerek global beyaz çimento pazarında lider bir oyuncu olma ve buna ilişkin daha verimli ve güçlü bir platform yaratma hedefi doğrultusunda; Sabancı Holding’in %60, Çimsa’nın %40 oranında sermayesine katıldığı Hollanda’da yerleşik Cimsa Sabanci Cement BV unvanlı şirket Kasım 2020’de kurulmuştur. 

Cimsa Sabanci Cement BV, bünyesine yeni kattığı Valensiya (İspanya)’daki beyaz çimento fabrikası, Houston (ABD)’de bulunan öğütme tesisi ve Hamburg (Almanya), Trieste (İtalya) ve Sevilla (İspanya)’da bulunan terminalleri ile uluslararası bir beyaz çimento oyuncusu haline gelmiştir.

Bilgi için: 

Arzu Şener – arzu.sener@menailetisim.com – 0537 201 61 71

Mena Stratejik İletişim Danışmanlığı